Jak wyposażyć łóżeczko dla niemowlaka?

Jak wyposażyć łóżeczko dla niemowlaka?

wrzesień 23, 2019

Organizując wyprawkę dla dziecka, jedną z podstawowych rzeczy, w jaką należy się zaopatrzyć to oczywiście łóżeczko wraz z jego wyposażeniem. Gdy masz już wybrane odpowiednie łóżeczko, najlepiej stabilne, z pionowymi szczebelkami i malowane bezpiecznymi dla dziecka farbami, przyszła pora na zorganizowanie niezbędnych akcesoriów. Oto zbiór niezbędnego wyposażenia do łóżeczka, jakie potrzebuje niemowlę.

Materac dla dziecka

Wyposażenie łóżeczka dla noworodka powinno być dobierane z umiarem i jak najbardziej minimalistycznie. Pierwsza rzecz, jaką należy zorganizować to materac – powinien mieć wypełnienie syntetyczne, które zapobiega alergiom. Należy też wybrać materac o odpowiedniej miękkości – powinien lekko uginać się pod naciskiem i być na tyle twardy, by dziecko się w nim nie zapadało. Prześcieradło powinno być dobrze dopasowane do materaca, wykonane z naturalnych materiałów i posiadać gumki, dzięki którym pozostanie na swoim miejscu.

Pościel dla dziecka

Pościel do kołyski nie jest obowiązkowym wyposażeniem. Położne i pediatrzy zalecają, by u najmłodszych dzieci korzystać z rożków, śpiworków lub otulaczy – niwelują one ryzyko przypadkowego przykrycia buzi podczas snu. Otulacze z reguły są wykonane z cieńszego materiału i przeznaczone do użytku latem. Podczas chłodniejszych nocy można dziecko dodatkowo okryć kocykiem bambusowym. Należy pamiętać, że noworodek i niemowlę nie potrzebują poduszek – utrudniają one swobodne przekręcenie główki i mogą być przyczyną przyszłych problemów z kręgosłupem, zatem lepiej schować je i wykorzystać, gdy dziecko podrośnie. Dopiero gdy dziecko wyrośnie ze śpiworków, przyjdzie pora na zakup pościeli – najlepiej sprawdzą się kołderki poduszki wypełnione antyalergiczną włókniną z bawełnianą pościelą. Zimą miejsce bawełnianej poszewki może zająć pościel flanelowa dla dzieci, która lepiej izoluje ciepło i zwiększa komfort podczas zimniejszych nocy.

Dodatkowe wyposażenie

Ochraniacze na szczebelki nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia łóżeczka, a dla dzieci do 4 miesiąca życia warto w ogóle z nich zrezygnować. Taki maluszek nie przekręca się podczas snu na tyle, żeby móc zbliżyć się do szczebelków, a obecność ochraniacza nie tylko uniemożliwia sprawdzenie dziecka bez konieczności wstawania z łóżka, lecz także ogranicza przepływ powietrza. W łóżeczku nie powinno znajdować się w zasadzie nic poza dzieckiem i rożkiem, śpiworkiem lub pościelą. Kocyki minky i bambusowe lepiej trzymać w szafce obok łóżeczka, by w razie potrzeby móc je wykorzystać. Należy też zrezygnować z układania pluszaków w łóżeczku – kurz i roztocza znajdujące się na nich mogą być przyczyną różnych alergii.

Wyprawkę dla dziecka należy organizować z głową – lepiej wystrzegać się mnóstwa, niskiej jakości kocyków, czy kołderek i zdecydować się na dwa porządnie wykonane rożki lub pościele. Łóżeczko przepełnione zabawkami i kocykami może być niebezpieczne dla maluszka i powodować różne alergie. Najważniejsze to zwrócić uwagę, by wybierane produkty były wykonane z dobrych jakościowo, oddychających materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BLACK WEEK TRWA, z kodem BLACK -15% NA WSZYSTKO !!! Zamknij