Jaką pościel dla dziecka wybrać?

23 września, 2019

Narodziny dziecka to najpiękniejszy czas dla rodziców – to właśnie wtedy ich życie staje na głowie, a wszystkie myśli poświęcone są zapewnieniu maluszkowi odpowiednich warunków do rozwoju. Jest to okres, w którym kompletowanie wyprawki i przygotowanie pokoiku dziecięcego przesłania podekscytowanym rodzicom cały świat. Wybierając rożki, kołderki i otulacze warto zachować zdrowy rozsądek i wybrać wysokiej jakości produkty.

Pościel dla noworodka

Dla niemowląt do 3-4 miesiąca życia pościel do łóżeczka nie jest niezbędna, szczególnie jeśli decydujesz się spać z dzieckiem w dostawce przy łóżku. Wiele położnych i pediatrów zaleca, by przez pierwsze miesiące życia dziecka korzystać ze specjalnych rożków i otulaczy. Śpiący w nich noworodek będzie czuł się bezpiecznie, a otulenie będzie mu się kojarzyło z warunkami, w jakich przebywał w łonie matki. Poprawi to jakoś jego snu, na który poświęca większość swojego czasu. Dla starszych dzieci, które powoli uczą się samodzielnego siadania i podczas nocy potrzebują większej swobody, można zdecydować się na specjalny śpiworek. Dzięki niemu dziecko nie będzie się odkrywać w nocy i zniweluje to ryzyko przypadkowego przykrycia buzi. Na rynku dostępne są śpiworki, które „rosną” wraz z dzieckiem, gdyż dzięki licznym zapięciom i klipsom można dostosowywać jego rozmiar do wzrostu dziecka przez wiele miesięcy.

Pierwsza kołderka dla dziecka

Rodzice najczęściej decydują się na pierwszą kołderkę dla dziecka w momencie, gdy wyrośnie z rożka, becika lub otulacza. Pierwszym i najpopularniejszym wyborem jest pościel do łóżeczka 120 × 90, która doskonale sprawdzi się w klasycznym, szczebelkowym łóżeczku dziecka. Jest ona przeznaczona dla dzieci do 2-3 roku życia. Wybierając pościel, należy zwrócić uwagę na materiał poszewki, oraz wypełnienie kołdry i poduszek – najlepiej sprawdzą się pościele bawełniane, satynowe lub flanelowe o wypełnieniu wełnianym, puchowym lub syntetycznym. Pościel flanelowa dla dzieci jest najczęściej wykorzystywana podczas zimowych nocy, ze względu na bardzo dużą izolacyjność ciepła, z kolei satynowa polecana jest podczas lata. Puchowe wypełnienie kołdry nie nadaje się dla alergików – dla nich odpowiedniejsza będzie antyalergiczna pościel syntetyczna.

Pościel dla przedszkolaka i starszaka

Kolejny moment na wymianę pościeli przychodzi w chwili, gdy dziecko osiąga wiek przedszkolny. Bardzo często jest to także moment, kiedy dziecko dostaje swoje pierwsze „dorosłe” łózko. Dla dziecka w tym wieku najpopularniejszym wyborem jest pościel dla dzieci 100 × 135. Przeznaczona jest ona dla dzieci od 2 do 5-6 lat. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę, by pościel była lekka i wykonana z wysokiej jakości, naturalnych materiałów i miała odpowiednie wypełnienie. W wieku 5-6 lat najczęściej po raz ostatni wymieniana jest kołdra dla dziecka na pościel o wymiarach 140 × 200.

Jak widać, pościel nie jest wymieniana tak często w trakcie życia dziecka – najczęściej występuje to w pierwszych 2 latach życia. Wybierając pościel, dla najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzą się delikatne, bawełniane materiały, o lekkim wypełnieniu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na materiały, z jakich są wykonane kołdra i poduszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MiniAnia