Jakie łóżeczko dla niemowląt?

23 września, 2019

Gdy zbliża się moment narodzin Twojego pierwszego lub kolejnego dziecka, z pewnością Twoje myśli wciąż krążą wokół wyprawki, którą trzeba zorganizować. Stale przeglądasz oferty sklepów, szukając najlepszego wózka, wanienki i innych akcesoriów. Organizując wyprawkę dla dziecka, trzeba zachować zdrowy rozsądek i zaopatrzyć się w najważniejsze rzeczy. Jedną z takich rzeczy jest łóżeczko dla dziecka.

Czy potrzebuję łóżeczko dla dziecka?

Niezależnie czy decydujesz się przez pierwsze miesiące spać z dzieckiem w przystawionej do łóżka dostawce, czy od razu planujesz kłaść dziecko do łóżeczka – ten zakup prędzej, czy później Cię czeka. Na rynku do wyboru jest mnóstwo opcji: kolorowe lub białe łóżeczka dla niemowląt, z wyjmowanymi szczebelkami, wielopoziomowym ustawieniem, szufladą lub bez tych udogodnień. Jakie będzie najlepsze?

Wymiary łóżeczka

Na rynku dostępne są dwa podstawowe wymiary łóżeczek 120 × 60 oraz 140 × 70. Wybór rozmiaru zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od metrażu mieszkania i pokoju, w jakim się ono znajdzie oraz tego, jak długo dziecko będzie z niego korzystać. Do mniejszych pomieszczeń białe łóżeczko 120 × 60 z pewnością wystarczy na 2-3 lata użytkowania, z kolei, jeśli od razu przygotowujemy pokój dziecięcy i chcemy, by korzystało z łóżeczka dłużej niż 4-5 lat, warto zdecydować się na to o wymiarach 140 × 70.

Konstrukcja łóżeczka

Wybierając łóżeczko, możesz spotkać się różnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Łóżeczko niemowlęce białe może mieć bowiem wyjmowane szczebelki, regulację wysokości lub opuszczany bok łóżeczka. Wszystko to wpływa na komfort jego użytkowania i samemu trzeba zdecydować, które z nich potrzebujemy. Wyjmowane szczebelki umożliwiają swobodne wychodzenie starszego dziecka w nocy lub nad ranem. Z kolei regulacja wysokości i opuszczany bok sprawia, że rodzic nie musi schylać się przez barierkę, by odłożyć lub podnieść dziecko, co u noworodków zdarza się nawet po kilka razy w ciągu nocy.

Dodatkowe akcesoria

Wśród dodatkowych akcesoriów do łóżeczka, które można znaleźć w ofertach sklepów, jest przede wszystkim szuflada i przewijak. Łóżeczko białe z szufladą jest zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż bez niej – szczególnie w małych pomieszczeniach z małą powierzchnią przechowywania. Można w niej schować zapasową paczkę pieluch, czy kocyki. Jeśli z kolei nie masz na tyle miejsca w pomieszczeniu, by postawić wolnostojący przewijak, do wielu modeli łóżeczek można wybrać opcję z drewnianym przewijakiem zamontowanym na barierkach. Taka opcja jest bezpieczniejsza od usztywnionej nakładki, którą można dokupić dodatkowo, a ponadto nie trzeba jej kilka lub kilkanaście razy dziennie montować, lub zdejmować.

Wybierając łóżeczko, trzeba zwrócić na kilka dodatkowych i bardzo ważnych aspektów. Przede wszystkim warto wybrać takie, którego montaż nie będzie wymagał wezwania fachowca lub zakupu specjalnego sprzętu. Materiały, z jakich zostało wykonane łóżeczko, powinny być certyfikowane, atestowane i spełniać aktualne normy bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MiniAnia